Electro Magnetic Induction And Alternating Currents Question 52

Question: In the circuit shown below, the ac source has voltage $ V=20\cos (\omega t) $ volts with $ \omega $ = 2000 rad/sec. the amplitude of the current will be nearest to [AMU (Engg.) 2000]

Options:

A) $ 2A $

B) $ 3.3A $

C) $ 2/\sqrt{5}A $

D) $ \sqrt{5}A $

Show Answer

Answer:

Correct Answer: A

Solution:

$ R=6+4=10,\Omega $

$ X_{L}=\omega L=2000\times 5\times {{10}^{-3}}=10,\Omega $

$ X_{C}=\frac{1}{\omega C}=\frac{1}{2000\times 50\times {{10}^{-6}}}=10,\Omega $
$ \therefore Z=\sqrt{R^{2}+{{(X_{L}-X_{C})}^{2}}}=10,\Omega $

Amplitude of current $ =i_{0}=\frac{V_{0}}{Z}=\frac{20}{10}=2A $



sathee Ask SATHEE

Welcome to SATHEE !
Select from 'Menu' to explore our services, or ask SATHEE to get started. Let's embark on this journey of growth together! 🌐📚🚀🎓

I'm relatively new and can sometimes make mistakes.
If you notice any error, such as an incorrect solution, please use the thumbs down icon to aid my learning.
To begin your journey now, click on

Please select your preferred language
कृपया अपनी पसंदीदा भाषा चुनें