Electro Magnetic Induction And Alternating Currents Question 72

Question: A coil has L = 0.04 H and $ R=12,\Omega $ . When it is connected to 220V, 50Hz supply the current flowing through the coil, in amperes is [Kerala PMT 2004]

Options:

A) 10.7

B) 11.7

C) 14.7

D) 12.7

Show Answer

Answer:

Correct Answer: D

Solution:

Impedance $ Z=\sqrt{R^{2}+{\left(2\pi \nu L\right)}^{2}} $

$ =\sqrt{{{(12)}^{2}}+4\times {{(3.14)}^{2}}\times {{(50)}^{2}}\times (0.04)} $ = 17.37

A Now current $ i=\frac{V}{Z} $ $ =\frac{220}{17.37}=12.7\text{ A} $



sathee Ask SATHEE

Welcome to SATHEE !
Select from 'Menu' to explore our services, or ask SATHEE to get started. Let's embark on this journey of growth together! ЁЯМРЁЯУЪЁЯЪАЁЯОУ

I'm relatively new and can sometimes make mistakes.
If you notice any error, such as an incorrect solution, please use the thumbs down icon to aid my learning.
To begin your journey now, click on

Please select your preferred language
рдХреГрдкрдпрд╛ рдЕрдкрдиреА рдкрд╕рдВрджреАрджрд╛ рднрд╛рд╖рд╛ рдЪреБрдиреЗрдВ